Zigos Run & MTB Race

"δασικές διαδρομές" στο Ζυγός Καβάλας

Greek English

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε το 1ο ZIGOS RUN AND MTB RACE 2013 - "ΔΑΣΙΚΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ"!

Το διήμερο των  εκδηλώσεων 1h ‘’Δασικές Διαδρομές’’ στο χωριό μας κατά γενική ομολογία ήταν πάρα πολύ επιτυχημένο.
Ο λόγος της επιτυχίας απλός καλή δουλειά από όλους τους συλλόγους του χωριού μας της διασωστικής ομάδας Καβάλας του συλλόγου καταδρομέων Μ.Αλέξανδρος και το 5ο σύστημα αεροπροσκόπων Τ.Ε Καβάλας και εθελοντισμός σε πάρα πολλούς τομείς.
Μεγάλη η προσφορά και καθοριστική του κύκλοτρων και ιδιαίτερα του πρόεδρου κυρίου Γιώργου Τσέλιου που με την εμπειρία του βοήθησε σε σημαντικά τεχνικά ζητήματα αλλά και με την παρουσία του από την πρώτη μέρα τον Δεκέμβριο μέχρι και το τέλος των εκδηλώσεων.
Μεγάλη η προσφορά του φυσιολατρικού συλλόγου (που ήταν και ο διοργανωτής) με επικεφαλής των πρόεδρο τους Μουράτη Σπύρο του ποντιακού συλλόγου και του προέδρου Γιώργου Τσιριδη με τα δραστήρια μέλη του. 
Την τεραστια βοηθεια του Βασίλη Κατσούλη ειδικευμένο στης δραστηριότητες βουνού.

Ο Κώστας  Μελιδης που ήταν υπεύθυνος βουνού  φροντίζοντας  τα μονοπάτια και όλο τον αγωνιστικό χώρο που εντυπωσίασαν όλους τους συμμετέχοντες και στις δυο εκδηλώσεις.

Δεν πρέπει να ξεχάσουμε να ευχαριστήσουμε και τους χορηγούς μας που αυτές τις δύσκολες μέρες της οικονομικής κρίσης μας στήριξαν.
Στον αγώνα δρόμου 19 χλμ είχαμε 130 συμμετοχές με τον Χρήστο Σταυριανίδη από την Δράμα με χρόνο 1.36.20 να είναι πρώτος στην γενικη καταταξη,και στον αγώνα ορεινής ποδηλασίας 40 χλμ 98 συμμετοχές και τον Βέλγο Wonter Cleppe πρώτο να εντυπωσιάζει με χρονο 1.51.44 συν τα παιδιά του δημοτικού και του γυμνασίου που η συμμετοχή τους έδωσε ένα ιδιαίτερο χρώμα στην εκδήλωση.
Το ραντεβού με τους αθλητές και συλλόγους ανανεώθηκε  για του χρόνου στο 2ο zigos ran and race ‘’Δασικές Διαδρομές’’.

Μπορείτε να δείτε το βίντεο από των αγώνα ορεινού τρεξίματος Εδώ,και αναλυτικά ολα τα αποτελέσματα RUN εδω και ΜΤΒ εδω.

ΟΙ ΝΙΚΗΤΕΣ ΤΟΥ ΟΡΕΙΝΟΥ ΤΡΕΞΙΜΑΤΟΣ ΕΙΝΑΙ:

ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ

1ος Χρηστος Σταυριανιδης Δραμα με χρονο 1.36.20 

2ος Παντελης Τσεβδαρης Δραμα με χρονο 1.38.48

3ος Αθανασιος Στημονιαρης Σεβας Καβαλας με χρονο 1.40.00

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 18-29

1ος Χρηστος Αραπατζης -Πηγασος Ξανθης  με χρονο1.46.30

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 30-39

1ος Παντελης Τσεβδαρης Δραμα με χρονο1.38.48  

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 40-45

1ος Γιαννης Ταστσογλου Α.Ο Χρησουπολης 1.50.16

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 40-49

1ος Χρηστος Σταυριανιδης Δραμα με χρονο 1.36.20

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 50+

1ος Σωτηρης Γιγας Σεβας Καβαλας με χρονο 1.46.56

ΓΥΝΑΙΚΕΣ

1η Ειρηνη Γιωτη Κομοτηνη με χρονο 1.51.58

2η Κικη Αρσενη ΣΕΒΑΣ Καβαλας με χρονο 1.54.57

3η Μαρινα Απτσιαουρι Κομοτηνη με χρονο 2.00.46

ΟΙ ΝΙΚΗΤΕΣ ΤΗΣ ΟΡΕΙΝΗΣ ΠΟΔΗΛΑΣΙΑΣ ΕΙΝΑΙ:

ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ

1ος Wonter Cleppe Σοφια  με χρονο 1.51.44 

2ος Boyko Tanchev Σοφια με χρονο 2.09.43

3ος Γιαννης Σπυριδης Θεσσαλονικη με χρονο 2.12.35

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 18-29

1ος Γιαννης Σπυριδης Θεσσαλονικη με χρονο 2.12.35

2ος Phillip Balinov Σοφια με χρονο 2.19.00

3ος Χαραλαμπος Κουκλακης Ξανθη με χρονο 2.25.36 

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 30-39

1ος Wonter Cleppe Σοφια με χρονο 1.51.44

2ος Boyko Tanchev Σοφια με χρονο 2.09.43

3ος Δημητρης Φλωρος Δραμα με χρονο 2.15.31

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 40-49

1ος Ilko Iliev Σοφια με χρονο 2.24.56

2ος Ναουμ Γκουτζακης Σεβας Καβαλας με χρονο 2.40.17

3ος Γιαννης Θεοδωρουδης Κυκλοτρον Καβαλα με χρονο 2.42.13

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 50+

1ος Μιχαλης Ραντος Κομοτηνη με χρονο 2.58.07

2ος Νigel Morgan Bansko με χρονο 3.09.37

3ος Κσελδ Ηανσεν Bansko με χρονο 3.33.24

ΓΥΝΑΙΚΕΣ

1η Κατερινα Τουρκοχωριτη Ξανθη με χρονο 2.26.00

2η Κυριακη Τομαη Ξανθη με χρονο 3.18.07

3η Αναστασια Πεκτεσογλου Δραμα με χρονο 3.28.20